garaj kapısı - garaj kapısı sistemi - otomatik garaj kapısı - garaj kapısı motoru

Garaj Kapısı Sistemi

Garaj Kapısı Sistemi Nedir?

Özel mülklerin, villa tipi konutların, müstakil binaların ve site konutlarının garajlarında var olan güvenlik sistemlerinden en önemlisi garaj kapısı sistemi olarak bilinmektedir. Garaj kapıları genel olarak otomobillerin giriş ve çıkışlarını sağlamaları için kullanılan alanlardır. Bu noktada bu mekanizmaların kurulması aşamasında etkili bir sistem ve cihaz ile entegre olmaları son derece önemli olmaktadır. Kişiye özel olarak tasarlanan garaj kapıları istek ve beklentiler doğrultusunda özel ebatlar, şekiller ve farklı tasarımlarla oluşturulmaktadır. Entegre sistemleri ile dayanıklı malzeme alaşımlarından üretilen garaj kapıları model ve markalarına göre yapısal ve şekilsel olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Garaj Kapısı Sistemi ile Entegreli Çalışan Aksamlar Nelerdir?

Garaj kapı sistemi ile oluşturulan mekanizmalar farklı seçeneklerle donatılmaktadır. Yani kapılar yalnızca el ile kontrol edilebilir güvenlik birimlerinden oluşmamıştır. Yanı sıra motoru, akıllı mekanizmaları ile kapıyı çalıştırmak mümkündür. Bu açıdan bakıldığında garaj kapı sistemlerinde en fazla kullanılan aksamlar kumandalar ve kumanda motorları olarak belirtilmektedir. Yanı sıra garajın açılıp kapanmasını sağlayan sisteme ait farklı birçok eklentinin de bulunduğu bilinmektedir. Güvenlik amaçlı kullanılan garaj kapılarında butonlu eklentiler de bulunmaktadır. Kişisel kullanımlarda uzaktan kumandalı garaj kapısı sistemleri tercih edilmektedir. Farklı sistem seçeneklerine bakıldığında ise; araç plakası okuyabilme, kartlı giriş ve parola paneli, parmak izi okuyucusu gibi eklentilerden bahsetmek mümkün olmaktadır.

Garaj Kapısı Sistemi Çalışma Prensibi Nasıldır?

Çalışma prensibi değerlendirildiğinde oldukça kolay olduğu bilinmektedir.  Garaj kapı sistemi yapı ve çalışma sistem olarak biraz karmaşık olsa da genel olarak  garaj kapısında bulunan ve giriş kontrolü için kullanılan eklentilerden motora kadar sinyal gönderilmesi ile bu sinyalin garaj kapısını kapatmak ya da açmak amacı ile hareket ettirilmesi üzerinde kurulmuş bir sistemdir. Bu açıdan bakıldığında garaj kapı sistemlerinde kullanılmak üzere geliştirilmiş olan parmak izi ve retina tarayıcısı, parola okuyucusu, uzaktan kumanda ve buton eklentileri tüm marka ve modellerde firmalar tarafından isteğe göre tasarlanabilmektedir. Garaj kapıları güvenlik açıkları olduğu durumlarda yetersiz kalabilmektedir. Bu noktada ihtiyaçları karşılamak ve beklentileri gidermek adına gerekli sistemleri kullanarak farklı bir tasarım yapılması mümkün olmaktadır.

garaj kapısı - garaj kapısı sistemi - otomatik garaj kapısı - garaj kapısı motoru
Otomatik Garaj Kapısı Sistemi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir