Otomatik Garaj Kapı Sistemi

Otomatik garaj kapısı nasıl çalışır

 

Garaj kapıları, evimizin en çok özen gösterdiğimiz alanlarından birisi olan garajlarımız için yüksek güvenlik standardını sunan, önemli bir yapı güvenlik elemanıdır. Garajlarda otomatik sistemler artık yaygın olarak kullanılıyor, manuel olarak bir garajın kapısını açıp kapatmak, herkese ağır gelen bir külfet. Peki otomatik garaj kapısı nedir, garaj kapısının otomatik sistemi nasıl çalışır, ve nasıl durumlarda arıza verebilir?

 

Garaj kapı motoru

 

Garaj kapılarının otomatik açılıp kapanışını sağlayan yapısı, kapı motorlarıdır. Aynı zamanda yana açılır bahçe kapılarında da kullanılan kapı motorları, kapıya göre seçilir. Kapı motorlarının seçimi, kapının ağırlığına göre karşımıza çıkar. 500 kg kapı motorları ile başlayan bu seçenekler, 2200 kg ve üzerine dahi çıkabilir.

 

Kapı motorları ile bağlantıda olan sistem, anlık olarak saniyeler içerisinde açılır, kapanır. Güvenlik riskinin oluşmaması adına, güvenlik aksanları motor bağlantı noktalarında bulunur.

 

Sensör ve kumanda sistemleri ile bağlantısı bulunan kapı motorları, aldığı anlık verinin ardından saniyeler içinde reaksiyon gösterir ve garajın kapısı açılır. Garaj kapı motorunun seçilmesinin önemi yüksektir, bunu kapı arızaları örneğinde görebilirsiniz.

 

Garaj kapıları neden arızalanır?

 

Otomatik garaj kapılarının arızaya uğramasının en önemli nedeni montaj hatalarıdır. Montaj hatalarının dışında, garaj kapılarında seçimi yapılan motorların kapasite problemi, garaj kapısının açılma ve kapanma sayısının, uzunluğunun ya da ağırlığının yanlış hesaplanıp, yanlış bir motor seçimi ve montaj yapımı, arıza nedenlerinin arasında gelir. Garaj kapılarının montaj ve yapım aşamasında karşımıza çıkan bu hatalar, ileride arıza olarak başımızı ağrıtabilir, bu yüzden garaj kapısı sistemlerinde profesyonel hizmeti sizlere öneriyoruz!

 

Garaj kapısı sistemlerinde deneyimli personel, inovatif bakış açısı ve en modern yapı-güvenlik bileşenleri ile en iyisini sunuyoruz. Garaj kapısı sistemleri ile ilişkili tüm hizmet talepleriniz için bize ulaşın.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir