garaj kapısı - otomatik garaj kapısı - garaj kapı kumandası

Otomatik Garaj Kapısı Anahtarı

Otomatik Garaj Kapısı Anahtarı Nedir?

Uzaktan kumanda sistemi ile çalışan garaj kapıları için geliştirilmiş, kapıyı otomatik olarak açıp kapatmaya yarayan elektronik otomasyon sistemine anahtar denir. Bu anahtar otomatik sistemlerin açılıp kapanması için uzaktan kumanda yöntemi kullanılarak geliştirilmiştir. Günümüz teknolojisinde, yaygın olarak kullanılan otomatik ya da otomasyon sistemleri yardımıyla güvenlik tehdidi ortadan kaldırılmıştır. Her ürünün üretiminde değişik özellikler ve frekanslar bulunmaktadır. Her anahtar kendi kapısını açacak biçimde üretilmiştir. Bildiğimiz televizyon kumandası mantığı ile çalışan bu kumanda pil yardımıyla çalışmaktadır. Otomatik garaj kapısı anahtarı 433 ve 315 mhz frekansları ile sinyal gönderimi yapmaktadır. Radyo frekanslarını iletmek için de kullanılan, rezonatör adı verilen, elektromanyetik dalga üretimi işlevini gören cihaz sayesinde sinyalin kaynağı oluşturulmaktadır.

Otomatik Garaj Kapısı Anahtarı Kopyalanır mı?

Üretilen kumandaların üretimi için kullanılan özelliklerine göre; çeşitli kopyalama yöntemleri bulunmaktadır. Basit mantıkla üretilen otomatik garaj kapısı anahtarı, yine uzmanı olmuş kişiler tarafından basit yöntemlerle kopyalanmaktadır. Kopyalama için; üretilen anahtarın marka ve model bilgileri ile eşleşen başka bir anahtar kullanılmaktadır. Bu da başka bir kopyalama yöntemidir. Bazı modellerde ise; özel kopyalama cihazları ile bu işlem yapılmaktadır. Kötü amaçlı olmadığı sürece, otomatik garaj kapısı anahtarı kopyalamak için çilingirler mevcuttur. Bu işi yapan çilingir dükkânlarında, kumanda kopyalama ile birlikte teknik bakım ve tamiratı da yapılmaktadır. Üretim aşamasında, kopyalama tehlikesi açısından önlem almak amacıyla bazı modeller, değişken frekanslara sahip oldukları için, bu ürünlerde kod çözme ya da kopyalama yapılamamaktadır.

Otomatik Garaj Kapısı Anahtarı Kullanım Alanları

Otomatik garaj kapısı anahtarı, genel olarak büyük iş yerleri, alışveriş merkezleri, okullar ve site veya konutlar gibi otomatik sistemle açılan otopark kapılarını, güvenli ve zahmetsiz bir biçimde açıp kapatmak için kullanılmaktadır. Ülkemizde genel olarak büyük şehirlerde bu sistemlere daha çok yer verilse de, otomasyon sistemlerinin getirdiği kolaylıklar düşünülerek, ülkenin doğusundan batısına her yerde artık boy göstermeye başlamıştır. Otomatik kapı sistemlerinin bulunduğu her yerde sistemin donanımlı çalışabilmesi için; mecburen kumandaları da olması gerekmektedir.

garaj kapısı - otomatik garaj kapısı - garaj kapı kumandası
Otomatik Garaj Kapısı Anahtarı

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir